341st Bomb Group (M)
"Flying Falcons"   "China Glippers"
( CATF, 10th & 14th Air Force )

Commanders

341st Bm Grp Commanders:
Colonel Torgils G. Wold
15 Sep 42 - 21 Sep 43;
2 Nov - 23 Nov 43
Colonel James A. Phillpot
21 Sep - 2 Nov 43
Colonel Morris F. Taber
23 Nov 43 - 11 Apr 44
Colonel Joseph B. Wells
11 Apr - 1 Dec 44
Colonel Donald L. Clark
1 Dec 44 - 16 Apr 45
Colonel James W. Newsome
16 Apr 45 -

11th Bm Sqdn Commanders:
Major Gordon C. Leland
On/about 5 May 42; KIA on 2 Jun 42
Major William E. Bayse
3 Jun 42-31 Dec 42
Capt. Everett Holstrom
1 Jan 43-25 May 43
Maj. Allan P. Forsythe
26 May 43 - 31 Jul 43
Lt.Col. Morris F. Taber
1 Jul 43 - 22 Nov 43
Lt.Col. Joseph P. Wells
20 Nov 43 - 14 Apr 44
Maj. Milton H. Hendrickson; KIA 10 Jan 44
(Orientation mission, was to assume Cmnd on 11th)
Capt. Theodore J. Michel
14 Apr 44 - 22 Oct 44
Lt. Col Charles G. Willes
23 Oct 44 -

22nd Bm Sqdn Commanders:
1Lt. Robert S. Puckett
15 Sep 43 -
Maj. Gordon H. Berg

Maj. Robert S. Puckett

Maj. Edison Weatherly
Oct 43 -
Maj Loren S. Nickels
July 44 -
Col. Philip Main
Oct 44 -
Col. Bruce K. Berryman

490th Bm Sqdn Commanders:
Capt Ridgell
8 Sep 1942
Maj James A. Philpott
20 Oct 1942
Major Robert D. McCarten
9 May 1943
Maj Robert A. Erdin
14 Jun 1944
Capt Edward L. Tengler
1 Apr - 25 Jul 1945
Capt Richard. H. Johnson
circa 25 Jul - Sep 1945.
491st Bm Sq Commanders:
Maj Blair M. Sorenson
16 Sep 1942;
Maj Edward M. Garret
29 Mar 1943;
Capt Joseph T. Callaway
30 Sep 1943;
Lt. Col Donald L. Clark
20 Jun 44
Maj Richard D. Day
5 Dec 44;
Lt. Col Henry G. Brady, Jr.
1 Aug 45



Top of Page